Aktualnosci

 

Petycja w obronie polskiej szkoły

2016-08-12 22:18:25

Przedstawione 27 czerwca 2016 r. przez minister edukacji Annę Zalewską ?nowe? rozwiązania w edukacji oznaczają powrót do systemu sprzed 1999 roku, zupełnie nieodpowiadającego współczesnemu rozwojowi cywilizacyjnemu.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, w trosce o wysoką jakość kształcenia i wychowania, mając na uwadze dobro dziecka i ucznia, przewidując ogromne koszty społeczne i finansowe, wynikające z zapowiadanej reformy, rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod petycją w obronie polskiej szkoły.

Zwracamy się do rodziców, nauczycieli, samorządowców, organizacji pozarządowych, ruchów społecznych oraz osób, którym leży na sercu dobro dzieci, o podpisanie petycji zamieszczonej na stronie: www.petycjeonline.com/petycja_w_obronie_polskiej_szkoly.

W obliczu rewolucyjnych zmian w oświacie, zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego, nieprzemyślanych i społecznie szkodliwych, chcemy budować szeroki front porozumienia w obronie polskiej szkoły. Do dialogu i podejmowania wspólnych działań zapraszamy między innymi organizacje pozarządowe, samorządowców, przedstawicieli środowisk oświatowych i naukowych (pod koniec sierpnia zamierzamy zorganizować spotkanie wszystkich zainteresowanych podmiotów).

znp


Razem do gimnazjów - zbieramy podpisy

2016-02-16 10:18:30

znp


"Chętnie zlikwiduję Kartę nauczyciela. Jeżeli PO wygra wybory?"

2014-08-29 09:39:35

Wywiad jakiego udzieliła w radiu TOKFM, 27 sierpnia pani Minister Joanna Kluzik Rostkowska.

znp


Wniosek ZNP do premiera

2014-06-02 13:12:08

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił 13.05.2014 do premiera Donalda Tuska z wnioskiem "o podjęcie działań w celu zagwarantowania w roku 2015 podwyżki wynagrodzeń nauczycieli".

Wg ZNP:

  • rok 2015 byłby czwartym rokiem bez wzrostu wynagrodzeń tej grupy zawodowej;
  • uzasadnieniem postulowanej podwyżki są osiągnięcia polskich nauczycieli odnotowane w ostatnich międzynarodowych badaniach i rankingach edukacyjnych (m.in. PISA, Better Life Index, The Learning Curve Report 2014).

Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się do Pana Premiera z wnioskiem o podjęcie działań w celu zagwarantowania w roku 2015 podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.

Mamy do czynienia z kolejnym rokiem stagnacji w zakresie nauczycielskich wynagrodzeń. Stawki wynagrodzenia zasadniczego w bieżącym roku nie uległy zmianie z powodu utrzymania w ustawie budżetowej państwa wysokości kwoty bazowej dla nauczycieli na poziomie obowiązującym w roku 2012. W związku z tym nie wzrosły także średnie wynagrodzenia nauczycieli.

Rok 2015 byłby czwartym rokiem bez wzrostu wynagrodzeń tej grupy zawodowej, ponieważ ostatnia podwyżka płac pedagogów miała miejsce we wrześniu 2011 roku.

Należy podkreślić, że przez ostatnie lata wysokość nauczycielskich wynagrodzeń nie była waloryzowana nawet o stopień inflacji. Skutkiem tej sytuacji jest faktyczna utrata wartości nauczycielskich pensji.

Uzasadnieniem postulowanej podwyżki płac są także osiągnięcia polskich nauczycieli odnotowane w ostatnich międzynarodowych badaniach i rankingach edukacyjnych. Pokazują one coraz lepszy obraz polskiej edukacji. Nie ma wątpliwości, że w największej mierze jest to zasługa dobrych nauczycieli.

OECD w swoim najnowszym raporcie ?Better Life Index? stwierdza, że mamy drugi najlepszy system edukacyjny na świecie. Polskę wyprzedziła tylko Finlandia.

Polska zajęła wysokie, 10. miejsce w międzynarodowym rankingu "The Learning Curve Report 2014" oceniającym poziom edukacji w niemal 40 krajach na całym świecie.

Przypominamy także o wynikach ostatniej edycji międzynarodowego badania PISA: polskie 15-latki osiągnęły siódmy wynik wśród krajów OECD i czwarty wśród europejskich krajów wchodzących w skład tej organizacji.

Polscy nauczyciele są chwaleni za osiągnięcia edukacyjne przede wszystkim za granicą, a w kraju niedoceniani.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wychodząc z założenia, że to nauczyciele w głównej mierze są odpowiedzialni za jakość i efekty kształcenia, postuluje o podwyżkę płac pedagogów.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wnosi o:

  • podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli w roku 2015;
  • powrót do systemowego rozwiązania regulacji wynagrodzeń nauczycieli od stycznia kolejnego roku, a nie od września, zgodnie z zasadą podwyższania wynagrodzeń w sposób określony w art. 30 ust. 11 Karty Nauczyciela;
  • wprowadzenie mechanizmu corocznego waloryzowania stawek wynagrodzenia zasadniczego przynajmniej o stopień planowanej inflacji.

Z poważaniem,
Sławomir Broniarz
Prezes ZNP

znp


WAŻNE: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty

2013-11-14 21:10:26

12 listopada br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, przedłożony przez ministra edukacji narodowej. Proponowana nowelizacja ? poza przepisami rekrutacyjnymi do przedszkoli i szkół ? obejmuje zmiany budzące sprzeciw środowiska oświatowego i Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Związek nie akceptuje:

  • zmiany umożliwiającej zatrudnianie w przedszkolu publicznym oraz innej formie wychowania przedszkolnego osób niebędących nauczycielami,
  • stworzenia ustawowej możliwości zatrudnienia osób niebędących nauczycielami w szkole podstawowej w celu wsparcia nauczycieli prowadzących obowiązkowe zajęcia edukacyjne lub nauczycieli prowadzących opiekę świetlicową.

Związek kategorycznie sprzeciwia się rozwiązaniom umożliwiającym przekazanie przez JST wykonywania zadań oświatowych związkom międzygminnym lub powiatowym (w opiniowanym przez ZNP projekcie nowelizacji ustawy określone zostały jako "związki komunalne").

Powyższe rozwiązania uznajemy za godzące w dobro dziecka i nauczyciela.

Zdaniem ZNP idea zatrudniania do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym osób nieposiadających kwalifikacji pedagogicznych stanowić może zagrożenie dla dobra dziecka, które wymaga jeszcze stosowania specjalnych metod i form pracy dostosowanych do jego potrzeb rozwojowych. Ich znajomość gwarantuje właśnie stosowna wiedza pedagogiczna nauczyciela. Umożliwienie swobodnego zatrudniania w przedszkolu i innych formach wychowania przedszkolnego osób niebędących nauczycielami jest ponadto decyzją niewłaściwą w warunkach zwiększającego się bezrobocia wśród nauczycieli i odczytane być może jako próba dalszego rugowania z zawodu wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.

W opinii Związku proces wychowawczy realizowany przez nauczyciela w szkole podstawowej wymaga dodatkowego wsparcia osobowego. Uważamy jednak, osoby wspierające nauczycieli w prowadzeniu zajęć powinny być również nauczycielami, zwłaszcza że na rynku pracy obecnie ich nie brakuje.

Zdaniem ZNP propozycja stwarzająca możliwość przekazania przez JST wykonywania zadań oświatowych związkom międzygminnym lub powiatowym, zamiast zapobiegać zjawisku rezygnacji przez JST z prowadzenia szkół i placówek publicznych, umożliwi masowe ich przekazywanie. Projektowana zmiana ma charakter wyłącznie oszczędnościowy. Związek międzygminny lub powiatowy jest osobą prawną inną niż JST, nauczyciele szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez takie związki będą podlegali Karcie Nauczyciela w bardzo ograniczonym zakresie. Nowelizacja w żaden sposób nie zabezpiecza interesów nauczycieli, a także pracowników niebędących nauczycielami.

Projekt nowelizacji znacznie ograniczy rolę związków zawodowych!

Ustawa będzie procedowana w parlamencie w pilnym trybie (w ciągu 30 dni).

znp


Manifestacja pracowników oświaty - 23 listopada Warszawa

2013-11-14 20:52:20

znp


Akcja protestacyjna ZNP "Dość tego"

2013-11-05 19:17:09

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz ogłosił decyzję Prezydium ZG ZNP ws. przeprowadzenia Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej ZNP pod hasłem "Dość tego".

"Prezydium Zarządu Głównego ZNP (...) postanawia:

Zażądać wycofania przez rząd do 15 listopada 2013 roku nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącej stworzenia możliwości przekazywania szkół i placówek oświatowych do prowadzenia innym niż samorząd terytorialny osobom prawnym i fizycznym, w tym także związkom komunalnym, a także odstąpienia od rozwiązań godzących w status prawny zawodu nauczyciela zawartym w nowelizacji ustawy - Karta Nauczyciela.

Niespełnienie powyższych żądań spowoduje podjęcie radykalnych działań ZNP, do wejścia w spór zbiorowy z rządem włącznie.

W okresie od 18 listopada do 23 listopada 2013 roku ogniwa ZNP wywieszą na budynkach szkół i placówek oświatowych flagi związkowe oraz transparenty i hasła, a także przeprowadzą akcję informującą opinię publiczną o przyczynach i celach protestu. Właściwe struktury Związku (okręgi, oddziały) zorganizują ponadto na swoim terenie spotkania z parlamentarzystami i radnymi odpowiedniego szczebla.

23 listopada 2013 roku zostanie zorganizowana ogólnopolska manifestacja protestacyjna ZNP przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela".

Relacja z konferencji

- Związek zakończył proces konsultowania i opiniowania dwóch ważnych projektów nowelizacji ? ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela. Rządowe propozycje zmian oceniamy negatywnie. Nastroje nauczycieli są fatalne. Nauczyciele nie godzą się na kolejne szkodliwe reformy ? mówił prezes ZNP na konferencji 5 listopada br.

Zdaniem ZNP bardzo groźne są zmiany w ustawie oświatowej (chodzi o projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty z 28 sierpnia 2013 r.).

ZNP nie zgadza się na przekazywanie przez samorządy różnym podmiotom prawnym lub fizycznym placówek oświatowych bez względu na liczbę uczniów lub słuchaczy, a także na umożliwienie związkom komunalnym prowadzenia szkół i placówek. Jeśli zmiany wejdą w życie, taki związek wyznaniowy, jak głośny od wczoraj za sprawą wpisanej do swojego statusu libacji ? związek Wyznawcy Słońca, będzie mógł przejąć od samorządu szkołę lub bursę do prowadzenia.

Te zmiany przyczynią się do dalszej komercjalizacji oświaty. - Zdaniem ZNP, celem tych propozycji jest przede wszystkim dalsze ograniczenie stosowania Karty Nauczyciela w szkołach i placówkach publicznych - podkreślał szef ZNP.

- ZNP nie zgadza się na podporządkowanie nauczycieli samorządom. Rząd chce bowiem przenieść awans zawodowy oraz komisje dyscyplinarne nauczycieli na poziom organu prowadzącego szkołę, czyli samorządu. To zamach na autonomię nauczycieli, ich niezależność oraz możliwość angażowania się w życie społeczne i obywatelskie. Nauczyciele staną się zakładnikami organów prowadzących, utracą swoją autonomię - mówił prezes Sławomir Broniarz.

Dodał, że ZNP obawia się, że przesunięcie organu nadającego nauczycielowi mianowanemu stopień nauczyciela dyplomowanego z organu sprawującego nadzór pedagogiczny na organ prowadzący szkołę zablokuje wielu nauczycielom możliwość rozwoju zawodowego. Z przyczyn ekonomicznych samorządy bowiem nie będą zainteresowane awansem nauczycieli.

- Nie zgadzamy się, by kariera zawodowa nauczycieli zależała od decyzji wójta np. takiego jak wójt Gminy Darłowo, który chciał likwidować szkoły wbrew oczekiwaniom rodziców, głodujących w obronie szkoły podstawowej i gimnazjum w Dąbkach ? mówił szef Związku. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, by awans zawodowy został uzależniony od uznania samorządowców, a nie od oceny ekspertów.

Nauczyciele nie akceptują także zmian dotyczących:

- skrócenia urlopów wypoczynkowych i możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia,

- systemu liczenia wynagrodzeń (zastąpienie średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli)

- dodatkowej biurokracji i wprowadzenia nowych dzienniczków rejestrujących realizowanie zajęć i czynności innych niż zajęcia prowadzone bezpośrednio z uczniami.

Nauczyciele mają już tego dosyć. Dlatego 5 listopada 2013 r. Prezydium ZG ZNP zdecydowało o przeprowadzeniu Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej ZNP pod hasłem "Dość tego".

znp


Stanowisko Zarządu Głównego ZNP z 17 września br. ws. projektu zmian w ustawie o systemie oświaty

2013-10-01 12:27:16

Zarząd Główny ZNP z dezaprobatą przyjmuje propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej, zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty z dnia 28 sierpnia 2013 r.

Zarząd Główny ZNP zdecydowanie sprzeciwia się zmianom dotyczącym umożliwienia jednostkom samorządu terytorialnego przekazywania różnym podmiotom prawnym lub fizycznym placówek oświatowych bez względu na liczbę uczniów lub słuchaczy, a także umożliwienia związkom komunalnym prowadzenia szkół i placówek.

Zmiany proponowane przez MEN dotyczące przekazywania szkół i placówek przyczynią się do dalszej komercjalizacji oświaty prowadzonej przez samorządy terytorialne, co w konsekwencji oznacza pozbywanie się przez państwo odpowiedzialności za spójność systemu edukacji.

Zarząd Główny ZNP nie zgadza się na rozszerzenie możliwości zatrudniania w szkołach podstawowych, przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego osób niebędących nauczycielami.

Skutkiem umożliwienia zatrudniania osób bez kwalifikacji pedagogicznych będzie obniżenie jakości kształcenia i wychowania, a także zwiększenie skali bezrobocia wśród nauczycieli.

Zarząd Główny ZNP jest przekonany, że celem powyższych propozycji MEN jest przede wszystkim dalsze ograniczenie stosowania Karty Nauczyciela w szkołach i placówkach publicznych.

Zarząd Główny ZNP domaga się usunięcia powyższych zapisów z projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

znp


Briefing prasowy ZNP 12 września br.

2013-09-17 09:08:03

ZNP domaga się odwołania wiceministra edukacji Przemysława Krzyżanowskiego. Informacja ws. udziału członków ZNP w Ogólnopolskich dniach protestu.

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się odwołania wiceministra edukacji Przemysława Krzyżanowskiego, odpowiedzialnego w MEN za współpracę z samorządami terytorialnymi za brak działań zmierzających do uporządkowania sytuacji związanej z wielomiesięcznym chaosem w szkołach w Dąbkach oraz w Leśniowicach. Sytuacja w tych miejscowościach obrazuje brak nadzoru państwa nad edukacją i jest przykładem na ciche przyzwolenie resortu edukacji na łamanie prawa.

Debata

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z ustaleniami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, dzisiaj (12.09) miała odbyć się pod Sejmem debata edukacyjna. Związek zaakceptował propozycje pozostałych central, by wzięli w niej udział eksperci. Jednak na początku września dwie pozostałe centrale ? oświatowa ?Solidarność? i FZZ - odstąpiły od debaty i w pismach do ZNP poinformowały, że nie widzą celowości takiego spotkania.

Pikiety

Tymczasem dzisiaj dowiadujemy się z mediów, że pod ministerstwem edukacji odbędzie się związkowa pikieta. Niestety, nie zostaliśmy o niej powiadomieni. Na posiedzeniach Międzyzwiązkowego Komitetu wspólnie przyjęto, że 11 września odbędą się pikiety pod ministerstwami: Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości, Zdrowia, Gospodarki, Skarbu Państwa, Transportu oraz Pracy i Polityki Społecznej. W tym gronie nie było ministerstwa edukacji.

Komentarz

Z przykrością stwierdzamy, że dzisiejsza pikieta pod MEN łamie wspólne związkowe ustalenia.

Nauczyciele zrzeszeni w ZNP ? niezadowoleni z bieżącej sytuacji w oświacie - wezmą udział w Ogólnopolskich dniach protestu i przyjadą na manifestację, tak jak to było wcześniej ustalone, w sobotę 14 września do Warszawy.

ZNP wielokrotnie zwracał uwagę na:

  • działania MEN na rzecz komercjalizacji i prywatyzacji edukacji i wychowania,
  • brak spójnej polityki rządu wobec tysięcy nauczycieli tracących pracę,
  • przyzwolenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dla łamania prawa przez jednostki samorządu terytorialnego,
  • niechęć resortu edukacji do uporządkowania czasu pracy pedagogów i psychologów zatrudnionych w szkołach,
  • likwidację szkół i przekazywanie publicznych placówek do prowadzenia podmiotom innym niż samorząd,
  • brak nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez MEN i kuratorów oświaty.

Te i inne uwagi wielokrotnie uzasadniały protesty członków ZNP i krytyczną ocenę działań rządu. Jednakże uznajemy, że protesty pracownicze nie powinny służyć realizacji celów politycznych żadnej partii czy środowisk powiązanych z ugrupowaniami politycznymi. Nie powinny być wykorzystywane również do bieżącej walki politycznej, obliczonej na zmianę rządu i zwycięstwo danej partii w nadchodzących wyborach. Dlatego też ZNP dystansuje się od wszelkich prób upolitycznienia związkowych protestów.

znp


MEN nie zobowiąże kuratorów do negatywnego opiniowania przekazywania szkół spółkom komunalnym

2013-06-18 22:50:28

Minister Edukacji Narodowej wielokrotnie podkreślał, iż przekazywanie szkół i przedszkoli spółkom komunalnym jest niezgodne z prawem. Na niezgodność z prawem takiego działania wskazuje również Rzecznik Praw Obywatelskich. Za nieprawidłowe uznała je w jednym ze swych wystąpień pokontrolnych Najwyższa Izba Kontroli oraz Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 4 kwietnia br.

Ponieważ ustawa o systemie oświaty daje kuratorom oświaty możliwość skutecznego blokowania działań samorządów polegających na przekazywaniu szkół i przedszkoli spółkom komunalnym, ZNP zwrócił się do MEN o zobowiązanie kuratorów do podejmowania tego rodzaju działań. Na odpowiedź musieliśmy czekać aż cztery miesięcy. Niestety jest ona negatywna. Zdaniem MEN nie może on zobowiązać kuratorów do negatywnego opiniowania przekazywania szkół spółkom komunalnym, gdyż byłoby to: ?niezgodne z przyznaniem prawa kuratorom do opiniowania takich wniosków.?

Zdaniem ZNP stanowisko MEN jest błędne, gdyż zgodnie z art. 35 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 21 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, Minister Edukacji Narodowej, w celu realizacji polityki oświatowej państwa, ma prawo wydawać kuratorom oświaty wiążące polecenia i wytyczne. Jak wskazuje dr Mateusz Pilich w komentarzu do art. 35 ustawy o systemie oświaty, relację ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania w stosunku do kuratorów oświaty można by w aktualnym stanie prawnym opisać jako ?funkcjonalne kierownictwo". Jego zdaniem, wydawane przez MEN, kuratorom oświaty wytyczne i polecenia mogą dotyczyć zarówno sprawowania nadzoru pedagogicznego, jak i realizacji polityki oświatowej (za wyjątkiem spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych).

Jeżeli w opinii Ministra Edukacji Narodowej prowadzenie szkół przez spółki komunalne jest niezgodne z prawem, to tym bardziej nie mieści się w polityce oświatowej państwa. Tym samym zdaniem ZNP, MEN ma prawo wydawać kuratorom oświaty wiążące polecenia negatywnego opiniowania przekazywania szkół i przedszkoli spółkom komunalnym, czego ZNP od MEN nadal oczekuje.

znp